Bob Marley African Reggae Efsanesi

05.13.2019     /     Haber yazarı: Oksana

Bob Marley African Reggae Efsanesi
© Instagram / Bob Marley
11 Mayıs 1981'de Robert Nesta Marley vefat etti. O sırada en çok aranan şarkıcıydı. Marley'nin albümleri dünya çapında birkaç ölümcül ödül aldı.

Bob Marley hayatı boyunca milyonlarca insana ilham verdi. Şarkıları bir yaşam felsefesi ile doluydu. Sevgiyle, Bob Marley "Efsane" olarak adlandırıldı.

Daha fazla Bob Marley şarkısı Rastafari hareketi teorisi, Afrika'nın birliği, insan hakları, politika, özgürlük, barış, sevgi ve ırk eşitliği üzerine kuruluydu.

Bob Marley, 1962'de 17 yaşında ilk albümü Judge Not'u çıkardı. Bu, daha fazla gelişmeye başarı ve ivme kazandırdı.

Bob Marley, Afrika'nın birliğine, özgürlüğüne ve siyahların güçlendirilmesine inanan tutkulu bir pan-Afrikalı idi. Exodus, Survival ve Blackman'ın Kefareti gibi bir takım anti-emperyalist parçalar yazdı.

1978’deki ünlü One One Peace konseri sırasında Bob Marley, Jamaika’nın iki siyasi liderini bir araya getirdi: Başbakan Michael Manley ve muhalefet lideri Edward Saegu.

Devrimci şarkılarında “Stand Up, Stand Up ve Revolution” Bob Marley, Afrikalıları “baskıcıya” isyan etmek ve özgürlükleri için savaşmaya çağırdı.

Irkçılık kınayan, Kefaretin Şarkısı ve Afrika Birliklerini serbest bıraktı. Popüler şarkılarından biri olan Zimbabwe, 1980 Zimbabwe Bağımsızlık Günü kutlamalarında konuştuğunda kaydedildi.

Bob, 60'lı yıllarda Rastafari hareketinin kilit savunucusu oldu. Rastafari'nin felsefe ilkeleri müzikal tarzını etkiledi ve bu hareket dünya çapında tanınmaya başladı.

Rastafari'nin elçisi olan Bob Marley, hareket felsefesini vurgulayan birkaç şarkı yazdı. Bob, 1966'da Rastafari inancını benimsediğinde esrar kullanmaya başladı.

Ancak, Marly 4 Kasım 1980'de vaftiz edildi; Rastafaryanları hayal kırıklığına uğratan bir karar. Hıristiyan annesine göre, Bob'un son sözleri şöyle: “İsa, al beni”.

Legend, reggae endüstrisinde silinmez bir iz bıraktı. 1978'de Bob, Afrika’nın barış, eşit haklar ve adalet için çabalarını kabul etmesiyle Birleşmiş Milletler tarafından Barış Madalyası’na layık görüldü.

“Exodus” adlı albümü, 1999'da Time dergisi tarafından “Yüzyıl Albümü” olarak ilan edildi ve BBC “One Love” adlı şarkıya “Millennium Song” adını verdi.
2001'de Bob Marley, "Grammy'nin hayatındaki başarılar için" ve "Hollywood Şöhret Kaldırımı'nda Yıldızlar" ödülünü aldı. Pistlerin başyapıtlarından birçok ödüle layık görüldü ve ölümünden sonra onurlandırıldı.

Bob, 1966'da Rita Anderson ile evlendi ve çiftin dört çocuğu oldu. Bu arada, Bob Marley evlilik dışı birçok çocuğu doğurdu. Toplamda 11 çocuğu vardı.
Müziğin yanı sıra futbol en büyük tutkusuydu. 1977'de Marly'ye başparmaklarından birinde kötü huylu bir melanom (kanser) teşhisi kondu. Ancak dini inançları öne sürerek ayak parmağını kesmek için tıbbi tavsiyeyi reddetti.

Kanser vücudunun diğer bölgelerine yükseldikçe, Bob'un sağlığı bozulmaya başladı. Ne yazık ki, Legend Amerika Birleşik Devletleri'nde 36 yaşında hayalet terk etti.

Hastane yatağındayken ilk oğlu Ziggy Marley'ye “Para hayat satın alamaz” dedi. Bob Marley, 21 Mayıs 1981'de Jamaika'da bir devlet cenazesi aldı. Doğum yeri yakınındaki bir kiliseye gömüldü.

38 yıl ölümünden sonra, Bob Marley mirası hala yaşıyor. “Barış kazanmayın ve ruhunuzu kaybetmeyin. Bilgelik gümüş ve altından iyidir, ”B. Marley.

Share It FIRST: